Gandurile unei femei gay din Romania 2016

Paula. Un om. O femeie gay. In Romania. 2016. Mi-a citit articolele si a avut atat de multa incredere in mine incat mi-a trimis scrisoarea de mai jos cu rugamintea de a o publica. Nu mi-a trimis-o ieri. Ci de ceva vreme. Am citit-o. Mi-a venit sa-i spun ceva. Am lasat-o sa dospeasca. Am recitit textul. Am avut acelasi sentiment, asa ca ii spun Paulei ca este destul de negativist textul. Omul de comunicare a iesit din mine si a inceput sa-i dea sfaturi. I-am spus ca un text personal si pozitiv va fi mai acceptat. Mi-a spus ca ea nu vede nimic pozitiv, ca la faculate este nedreptatita, in asociatie la fel, iar familie tot asa…

Gandurile unei femei gay din Romania 2016

Mi-am dat seama ca am un singur lucru de facut. Sa-i public scrisoarea. Si sa-i cer iertare ca mi-am permis sa ma bag cu PR-ul peste sentimentele ei. Eu nu sunt gay. Eu nu am trait niciodata ceea ce traieste ea. N-am nici cel mai mic drept sa-i reprim simtirile, sa-i colorez cuvintele. Ea asta traieste. Asta simte. Asta vrea sa povesteasca. Am dat copy paste fara sa ma bag deloc peste textul ei. Ea este Paula. Si are ceva de spus:

“Scrisoare catre cei care ne urasc

Noi ne-am nascut altfel, altfel decat voi. Noi suntem cei care iubesc „anormal” si „bolnav”. Noi suntem cei pe care-i urati din tot sufletul, cei pe care nu-i doriti aici, pe care ii scuipati intre ochi, atunci cand ii vedeti trecand pe langa voi si-n care aruncati vorbe dure. Unii dintre voi ne si lovesc, pentru a-si exprima puterea, crezand ca-n felul asta aveti toata dreptatea din lume. Noi suntem cei carora viata le-a devenit o lupta ceva mai grea, decat a altora. Da, noi suntem cei pentru care voi, 3 milioane de romani, ati semnat impotriva. Cei carora li se refuza  dreptul de a iubi, cei carora li se reproseaza cu orice ocazie, ca suntem bolnavi si meritam arsi pe rug, ca iubirea noastra, pentru cineva de acelasi sex, e o blasfemie.  Noi suntem cei care traiesc in anonimat, care se lupta cu un sistem feroce si-o mentalitate inchisa. Multora dintre noi ne e frica sa recunoastem, pentru ca vedem singuri ce poate aduce acest lucru cu sine. Suntem precauti, urmarim din umbra razboiul, plangem inchisi intre patru pereti si ne rugam sa plecam mai repede de aici, din tara asta, dintre oamenii astia pe care nu-i recunoastem ca fiind ai nostri, cand ii vedem cata ura emana fata de cei care nu-s ca ei. O sa ne spuneti sa plecam, ca nu ne vreti aici si niciodata n-o sa acceptati ceva impotriva firii. Credeti-ma, nici noua nu ne e usor sa ramanem intr-o tara unde suntem urati de moarte. Multi dintre noi au ramas, dar s-au incarcerat in casnicii heterosexuale, de vazul lumii sau pentru ca n-ar fi putut ajunge in acea functie, daca ar fi spus de la inceput cine e, dar asta nu inseamna ca, dincolo de acest lucru, nu duc o viata dubla, ca uneori deraiaza de la drum si se-ntorc la adevaratul eu. Am cunoscut oameni tristi, inlantuiti in casnicii de forma, neimpliniti si straini de propria lor viata. Oameni care au ales, de frica, sa duca o viata pe care n-o recunosc, care, dupa ce-au parcurs jumatate din viata, isi doresc  ceea ce si-au dorit de la inceput: sa iubeasca liber, fara sa fie judecati si fara teama ca ceea ce fac e gresit, pentru ca asa spun ceilalti.

Suntem putini, voi sunteti mai multi, dar asta nu va da dreptul sa ne impuneti pe cine sa iubim. Si nici nu va obliga sa ne spuneti raspicat, cat de mult ne urati. Va-ntelegem frica, dar nu putem intelege prostia si rautatea. Urati-ne, dar nu ne-o spuneti, nu va afisati rautatea si nu defilati cu sufletul plin de noroi prin fata noastra. Ne murdariti, iar asta ne ucide un pic cate un pic. Ajungem sa ne uram pe noi, cei care n-avem nicio vina pentru ca ne-am nascut astfel, iar atunci cand nu ne mai suportam, ne pierdem speranta, increderea in noi, cersindu-ne intr-un final moartea. Iar cand nici asta nu se intampla, nu ne ramane decat sa traim. N-o sa cerem niciodata sa ne iubiti, pentru noi e de ajuns sa fim lasati in pace, ne-ar fi mult mai usor sa fim ignorati, dar nici asta nu e posibil, pentru ca voi aveti grija sa ne readuceti aminte ca ne urati, ca suntem odiosi si ca nu meritam sa traim. Suntem defecti, iertati-ne, dar ceea ce ne deosebeste e tocmai faptul ca noi nu va uram. Nu, nu va uram ca sunteti altfel, ba chiar va iubim si traim printre voi.”

Paula

25 Comments on Gandurile unei femei gay din Romania 2016

  1. Eu
    June 13, 2016 at 4:52 pm (4 years ago)

    M-a tulburat scrisoarea Paulei. cred ca la un moment dat am simțit si eu ce simte ea acum. Neacceptarea, dezamăgirea din ochii mamei, etc. Pana mi am dat seama cat de autentica is cand nu ma ascund, cand nu încerc sa ii fac pe alții fericiti in detrimentul fericirii mele. Abia atunci am înțeles ce e liniștea. Si da, poate mama inca păstrează o urma de dezamagire, dar o ascunde. Daca n ar fi ascuns-o as fi plecat de lângă ea. Pentru ca nimeni nu are dreptul sa ti spună cum sa fii fericita. Iar pentru fericire trebuie sa lupți. E datoria noastră sa ii educam pe cei de lângă noi. Nu poți înțelege ceva nou daca nu știi nimic despre el. Sunt convinsă ca atunci cand vom si mai mulți si mai vizibili, vom fi priviți altfel. Este datoria noastră pentru generațiile care vin. Așa cum cei dinaintea noastră au luptat sa nu mai facem pușcărie, așa suntem noi datori sa le ducem mai departe misiunea. Nimic nu s-a făcut peste noapte. 3 milioane de oameni? Populația României e de vreo 20. Deci nu is așa mulți. Iar din cei 3 milioane garantat jumate nici nu stiu ce au semnat. Fruntea sus Paula. Nu ti cunosc situația, dar nu exista nimic fără rezolvare in viața asta. Si cu cat suntem noi din comunitate mai uniți, cu atât vom reuși sa schimbam mentalități.

  2. Alina
    June 13, 2016 at 6:59 pm (4 years ago)

    Societatea românească și religia m-au învățat că un cuplu este alcătuit dintr-un bărbat și o femeie. Crescând o viață cu principii ce duc sau pleacă de la acest aspect, nu văd cum aș putea înțelege cuplurile gay. Nu, nu îi înțeleg. Dar încerc să o fac. Îi tolerez și le tolerez orientarea. Le respect sentimentele. Însă principiile vieții și societății în care și cu care am crescut și m-am dezvoltat nu mă lasă (încă) să accept și să tolerez manifestările lor în public. Încă nu mi-a fost dat să văd un cuplu gay care se sărută (pasional) în public. Sigur, dacă aș vedea așa ceva aș întoarce capul. Pentru că nu sunt genul să sară la harță. Dar nu pot tolera (cel puțin nu încă) astfel de comportamente între persoane de același sex.
    Probabil îmi voi schimba viziunea asupra acestui aspect pe parcurs.

  3. Simona
    June 14, 2016 at 9:20 am (4 years ago)

    Nu sunt gay si nu te urasc, Paula. Poate si datorita faptului ca am crescut intr-un timp in care parintii mei nu stiau ce sunt persoanele gay, poate de aceea nu m-au ”invatat” sa te urasc. As vrea sa iti cer iertare, macar in numele meu, pentru toata suferinta provocata de semenii nostri.

  4. Mari
    June 14, 2016 at 9:55 am (4 years ago)

    Vorbesc in numele meu si doar atat am de spus: daca eu,heterosexuala,nu imi manifest iubirea si trairile in public consider ca si cuplurile gay ar trebui sa nu o faca. Ce faci intre patru pereti ai casei tale este problema ta si numai a ta. Asa ca fii asa cum te-ai nascut si nu ma pune in situatia sa ii explic copilului meu de 4 ani de ce doua”tanti”se pupa pe strada..

    • Eu
      June 14, 2016 at 10:51 am (4 years ago)

      Dar ești un caz minoritar. Cuplurile heterosexuale isi exprima iubirea in public. Si nu vorbesc de un mod exagerat de a-ti exprima afecțiunea, ci de un mod decent. Ar trebui si noi sa avem aceleași drepturi. Insa Paula vorbea de o acceptare la nivel profund, nu doar de faptul ca nu isi poate tine iubita de mâna pe strada. Iar copilul crede ma ca va STI la 6 ani mult mai multe decât știai tu la vârsta lui. Nu mi plac nici cuvântul acceptare nici tolerate. Nu înțeleg. Sa tolerezi sau sa accepți ce? Ca is om? Eu daca văd un comportament care nu ii in concordanța cu ființa mea pur si simplu ignor, pentru ca nu ii treaba mea. Punct.

      • Mari
        June 14, 2016 at 2:49 pm (4 years ago)

        Sincer deja exagerezi..nu cred ca faptul ca va tineti de mana pe strada a deranjat atata lume cum vreti voi sa credeti..
        Daca Nu v-ati manifesta atat de agresiv si atat de exagerat la paradele organizate de catre voi, cel mai probabil pe mai mult 90% din oamenii heterosexuali nu i-ar deranja ca va tineti de mana pe strada sau ca dansati intr-un club.
        Referitor la faptul ca un copil sau copilul meu de 6 ani stie mai multe decat stiam eu la varsta lui este adevarat..dar gandeste-te ca el la 6 ani inca mai crede in Mos Craciun si ii trimite scrisori..asa ca nu sunt deloc comode intrebarile pe care ni le pun si la care noi parintii suntem obligati sa raspundem.
        Nu va urasc, nu am fost invatata si educata ca sunteti bolnavi sau alte prostii..pur si simplu consider ca trebuie sa te comporti decent intr-o societate si ceea ce vrei sa faci si cu cine vrei sa faci sa fie in dormitor si e fix doar e problema ta.

        • Eu
          June 15, 2016 at 4:06 am (4 years ago)

          nu ma apuc sa combat aici ce înseamnă de fapt comunitatea lgbtq+ Insa mesajul este clar si e exact ceea ce spunea Paula. Noi va acceptam atâta vreme cat stați in cutiuța voastră. Si aveti conștiința împăcată ca nu ne urâți. E dreptul vostru si nu vi-l neagă nimeni. Cred ca noi, ca popor, mai avem mult de alergat pana sa învățam ca iubirea ii iubire, indiferent in ce forma se manifesta. Cand vom învață sa iubim sincer, se va lumina cerul 🙂

          • Mari
            June 15, 2016 at 10:24 am (4 years ago)

            :)))))
            Ma bucur ca voi ne acceptati ca suntem diferiti de voi;))))
            Cel mai probabil daca nu v-ati gandi atat de mult ca ceilalti va urasc,ati fi mult mai diferiti

    • Marlanel
      June 19, 2016 at 3:12 pm (4 years ago)

      Daca nu esti in stare sa expplici copilui realitatea in care traim, poate nu ar fi trebuit sa il faci.

      • Mari
        June 20, 2016 at 10:05 am (4 years ago)

        Te-ai bagat ca musca in lapte

        • Eu
          June 20, 2016 at 10:08 am (4 years ago)

          Nu. Are dreptate. Ii treaba ta cum iti educi copilul. Homosexuali au existat si vor exista. Faptul ca alții nu pricep conceptul nu înseamnă va dispar. Exista printre voi, muncesc la fel ca voi, iubesc, urăsc, suferă sunt fericiti la fel ca orice heterosexual. Este treaba ta sa ti educi copilul cu privire la diversitatea sexuală.

  5. Eu
    June 15, 2016 at 12:02 pm (4 years ago)

    No I give up. Îi vina noastră. Nu e nevoie sa mă gândesc. E de ajuns sa mă uit în jur și sa văd. Sr uita ciudat lumea și dacă porti o haina mai extravaganta, dapoi sa te văd cu iubita de mana pe strada.

    • Mari
      June 15, 2016 at 12:19 pm (4 years ago)

      Sorry..vroiam sa scriu fericiti..nu diferiti..fara nici o aroganta..asa ca traiti cum vreti voi,dupa placul inimii voastre dar pe strada comportati-va decent

      • Eu
        June 15, 2016 at 4:28 pm (4 years ago)

        Încercăm. Nu știu ce înseamna decent. Din ce știu eu nici nu am făcut sex pe strada nici nu i am scos amigdalele iubitei. Deci nu pricep ce inseamna decent

  6. Mari
    June 15, 2016 at 4:58 pm (4 years ago)

    No comment..sau mai bine spus asa cum ai zis mai devreme I give up.

  7. Eu
    June 16, 2016 at 6:02 pm (4 years ago)

    Daca tot suntem vinovați ca oamenii ne urăsc, ii recomand lui Mari sa caute un articol de pe sereniti tot despre o tipa gay. Sa mi explice atunci ce înseamnă comportament indecent. Ca daca ii indecent sa merg lângă o alta femeie si tot sa fiu agresată apoi nush ce înseamnă decenta. Sa merg in spatele ei cu vreo 2 metri si sa comunicam prin semne ca sa nu trezim suspiciuni si sa nu ofensez populația care ma ” accepta”? Nice one, Oana, dar nu cred ca mulți pricep.

  8. Mari
    June 16, 2016 at 8:40 pm (4 years ago)

    Mda..multumesc frumos..nu este vorba ca nu pot sta de vorba cu copilul meu care este “urat”. Asa urat cum este,are cel putin un gram de inteligenta(nu vreau sa mi-l ridic in slavi). In momentul in care am fost intrebata de catre el,i-am raspuns si daca imi citesti tot commentariu vei afla de ce am facut lucrul acesta si i-am explicat cat am putut si cat am crezut eu de cuviinta ca el poate intelege.
    Ma repet:nu va urasc,nu am fost educata sa va urasc,am aflat la 10 ani ce inseamna lesbiana cand unul dintre vecinii din bloc mi-a spus ca sunt lesbiana doar pt faptul ca imi tineam surioara de 7 ani de mana si primul lucru pe care l-am facut a fost sa merg la mama sa o intreb ce inseamna lesbiana. Care a fost reactia mamei referitor la vecinul meu nu are sens sa o scriu,spun doar ca foarte frumos mi-a explicat si pur si simplu am acceptat ca exista diferite persoane in lumea aceasta mare.
    Pentru ca deja divagam,prin decenta m-am referit in primul rand la manifestatiile voastre care din punctul meu de vedere depasesc decenta.
    Locuiesc in Marea Britanie,deci aici vad peste tot doua femei sau doi barbati tinandu-se de mana. Nu ma uit urat,nu ma intereseaza ce fac pt ca stiu sa se comporte decent. Ar trebui si in Romania sa invatati sa va comportati si sa nu mai aveti impresia ca daca va tineti de mana cineva o sa va dea cu ceva in cap. Nu cred ca cineva v-a dat in cap doar pt faptul ca va tineati de mana. Daca s-a intamplat imi pare rau sa aud si imi cer scuze in numele lor.
    Daca nici acum nu m-am facut inteleasa chiar nu mai vreau sa lungesc acest sir de comentarii.

  9. cricricri
    June 16, 2016 at 9:13 pm (4 years ago)

    o vorba din batrani spune ca : hotului de hoti ii este frica ! Ou alte cuvinte rautatea care ne stapaneste o vedem si in ceilalti chiar daca nu exista.
    Ura ce o vezi in oamenii care nu sunt de acord cu tine are mari sanse sa existe mai intai in inima ta . Daca ai fi asa de plina de iubire precum pretinzi nu ai mai putea vedea si ura din privirile altora . Este o lege a firii.
    Cauti compasiune , insa tot ce reusesti sa faci e sa jignesti pe cei ce nu sunt de acord cu tine . Tu esti fata cea buna ce suferi in tacere , noi ceilalti suntem niste bestii care iti dorim moartea . Intr-o societate tot mai indiferenta la ce spune gura lumii ( Laura e o dovada vie ) , tu plangi ca nu esti acceptata de oameni . Mi se pare un pic absurd. Traieste-ti viata, draga, asa cum vrei , ce te tot lamentezi …a intrat cineva in patul tau neinvitat?
    Vrei sa ma faci sa-mi fie mila de tine ? Nu-mi este ! Si eu ma lupt sa fiu normal de zeci de ani si nu cersesc sa fiu acceptat de altii cu obsesiile mele sexuale . Mi le tin in frau . Stii de ce ? Pentru ca fiecare organ al corpului are scopul sau bine stabilit ( mana , gura sau curu’ nu sunt instrumente sexuale) , iar frumusetea de a trai nu este placerea , ci iubirea.
    Sa stii ca NU TE URASC ! Sunt un om care am mult prea multe chestii de reprosat proprie-mi persoane . E un pic fariseic sa te acuz pe tine de ceea ce imi lipseste si mie. Dar asta nu inseamna ca te aprob in ceea ce faci . Iubirea te face liber , iar placerea sclav!
    Sa auzim de bine.

  10. E
    June 16, 2016 at 11:08 pm (4 years ago)

    Doamna, mie tot mi e greu sa înțeleg unde vedeți indecenta? Daca va referiți la parada, apoi nu stiu zău cum suntem noi mai indecenței decât englezii. Văzut si eu ce înseamnă pride la ei. Deci nu ne comparați, ca tot romanii ies mai bine. Lăsați scuzele de genul “n avem nimic cu voi, dar sunteți indecenței, de aia se uita urat lumea”
    Va recomand din nou sa citiți articolul de pe sereniti. Mie nu mi s a întâmplat nimic, dar altora da.

  11. Eu
    June 17, 2016 at 8:22 am (4 years ago)

    Eu prefer sa combin plăcerea cu iubirea. Sa știi ca nu se exclud. Nu atâta vreme ct plăcerea nu face rău cuiva. În ce privește viața, mi o trăiesc. Deschis, nu mă ascund de nimeni. Dr alții nu o pot face. Eu încă nu am pățit nimic, alții nu au fost așa norocoși. Mai citește ceva cursuri i cărți de sexualitate înainte sa te pronunți. Personal mă doare fix în cot dacă mă iubești sau nu. Nu aici e problema. Problema îi când ura se dezlănțuie, când unii alții îmi spun ca nu am aceleași drepturi ca ei.

  12. cricricri
    June 17, 2016 at 8:36 pm (4 years ago)

    Am citit destule si am vazut si mai multe… Nu dau doi bani pe toata maculatura de specialitate! Toti libidinosii( incepand cu Freud) cauta sa-si argumenteze fanteziile erotice intr-un mod ‘stiintific’.
    Placerea nu trebuie sa faca rau altui om , e destul ca-ti face tie. Toata durerea si frustrarea din tine nu este din cauza celor 3 milioane , ci faptele tale te fac nefericita .
    Dupa placere in totdeauna apare suferinta. Este o realitate observata de oameni din cele mai vechi timpuri. E un cerc vicios din care aproape nu se mai poate iesi . Iti satisfaci simturile trupesti , dupa care apare suferinta . Ca sa scapi de durere , te arunci iar in placere …si tot asa.
    Doar iubirea te poate scoate din acest destin traic! Insa iubirea e sora geamana cu jertfa propriului EGO. Trebuie sa uiti de tine( de placerile tale) ca sa iubesti pe celalalt . Dar numai asa se poate ajunge la fericire , pentru ca numai cand iubesti cu adevarat ti se pare lumea frumoasa ( si de fapt chiar este).
    Cred ca nu ar trebui sa te doara fix in cot daca cineva te iubeste sau nu . Toti oamenii isi doresc sa fie iubiti. Daca nu-ti doresti asta , inseamna ca ceva a murit in tine.
    Nu mai exagera , nu e nici o ura dezlantuita . Pur si simplu nu vrem sa deschidem cutia Pandorei , pentru ca dupa voi o sa vina si pedofilii sa ne oblige sa-i acceptam( pentru ca asa sau nascut) , apoi sado-maso , oameni caine, etc.
    Iti doresc sa iubesti si sa fii fericita

  13. CORINA AXINTE
    June 23, 2016 at 8:33 am (4 years ago)

    Acum vreo 2 luni, a venit o vecina la usa mea sa semnez intr-un tabel ca nu sunt deacord cu VOI, CEI CU ALTA ORIENTARE SEXUALA, respectiv vestita petitie semnata de 3 milioane de dobitoci. I-am spus ca nu voi semna NICIODATA asa ceva. Nu am avut niciodata nimic impotriva VOASTRA! Pt. mine sunteti PERFECT NORMALI si va respect! si aveti dreptul la aceleasi legi si drepturi pe care le avem in tara asta( Constitutia este pt toti! ). Sunt impotriva pedofililor, violatorilor, criminalilor si hotilor si DISCRIMINARILOR ,atat. SUNTETI PERFECT NORMALI! INTR-O LUME BOLNAVA DE MINCIUNA, IPOCRIZIE, INCULTURA, LACOMIE…ETC. SUCCES OAMENI FRUMOSI SI BUNI!

    • Eu
      June 23, 2016 at 6:14 pm (4 years ago)

      Ce pot sa spun. Ramân fără replica la asa ceva. Mulțumim nu e de ajuns. Dar altceva nu pot scoate. Ii o bucurie imensa cand văd din ce in ce mai multă lumea, gay,straight, whatever , ridicând vocea si luptând pentru libertate.