Ce ar trebui sa invete Levine de la Jagger

Am fost la Maroon 5 aseara. M-am hotarat fix in ultima clipa. Nebunie, oameni, fane, fani, caldura, lipsa de oxigen, na, concert. Mi-am cumparat chiar repede jetoane si la fel de repede apa mult dorita. Cand am ajuns eu cantau Les Elephants Bizarres. Sound ok, cool. Felicitari baieti. Tipete, urlete, pe mine ma lua cu lesin, dar nu de la Adam, incepe concertul. In timpul primei melodii mi-am mai cumparat cateva sticle cu apa. Fara dop. Pentru siguranta. Stupid. Daca aruncam sticla plina cu apa, chiar si fara dop in cineva faceam damage. Shhhh! Canta Maroon 5!

Ce ar trebui sa invete Levine de la Jagger

Melodia 1, melodia 2, melodia 3. Ma intrebam daca ma uit la un DVD sau chiar sunt la un concert. Dupa ce m-am tot intrebat, i-am intrebat si pe cei din jur daca Adam a salutat publicul. Nimic. Hai ca incepe sa vorbeasca. “We are Maroon 5 from Los Angeles, California!” Say what?! Pai asta stim si noi, ca am cuparat bilete nu eram in trecere prin piata mare a orasului. Mai canta  o melodie, alta, nici o vorba acolo, nici o nimic. La un moment dat ne mai spune ca n-a mai fost niciodata aici, dar habar nu avea unde e acel “aici”. Zero interactiune cu publicul. Apoi a incercat sa fie Freddie Mercury pe Wembley si am lalait impreuna. Da ce am lalala la lalal! Si mult auuuuu, au, au, auuu. Asta ori vine de la lupul dacic ori de la urletele ca a iesit Firea.

Un lucru as vrea sa lamurim. Mie mi-a placut mult cum au cantat. Buni! Adam chiar stie sa se joace cu vocea, insa nu am fost in viata mea la un concert mai impersonal. Iar scena mi s-a parut mai mult decat saracacioasa. Mi-am adus aminte de concertul celor de la AC DC si mai ales de concertul celor de la The Rolling Stones. Daca tot canta dragul de Adam de unchiu Jagger, i-as recomanda ceva mai mult decat miscarile lui. Mick Jagger a relationat cu publicul strans pe Lia Manoliu, ne-a dansat, ne-a vorbit in limba noastra! Va dati seama? Nu stiu cati dintre voi ati fost la acel concert. Nu am sa-l uit o viata intraga. Mick Jagger a vorbit romaneste. Ne multumeam si cu un cuvant, apreciam efortul. Dar Mick Jagger ne-a surprins pe toti cu fraze intregi. In romana! Au trecut 9 ani de la concert, iar eu sunt inca cu gura cascata. Sunt The Rolling Stones, e Mick Jagger! Jos 100 de palarii.

Ce ar trebui sa invete Levine de la Jagger 1

Asta inseamna respectul fata de fani. Fani care au venit sa te asculte live, sa relationeze cu tine, sa-si creeze amintiri. E greu in turneu, da. Esti obosit. Azi aici, maine dincolo. Dar depune un efort. Publicul din Romania este unul cald. Va dansa cu tine, va canta, va rade, va aplauda, va sari. Fii acolo pentru el. Arata ca-ti pasa! Am impresia ca spre sfarsit cred ca se prinsese un pic de asta, dar nu a mai stiut cum sa o scoata la capat. Sau poate nu. Poate nici nu i-a pasat foarte mult.

Una peste alta, mi-a facut placere sa-i ascult.  Nu a sunat rau deloc. Ma bucura sa vad artisti care canta in 2016 asa bine live. Mi-a placut si de Mr. Adam. Ii sta bine asa, mai matur. I-ar fi stat si mai bine daca era macar putin, putin de tot, mai putin ingamfat.

24 Comments on Ce ar trebui sa invete Levine de la Jagger

  1. F.
    June 6, 2016 at 2:29 pm (3 years ago)

    Eu am fost la Rolling Stones, aveam 19 ani si o pasiune pentru rock-ul old school.
    A fost si ramane concertul vietii mele, nimic si nimeni nu l-a putut egala pana acum.
    Toti ar trebui sa invete de Jagger…
    Daca voi reusi sa vad un concert U2, poate-poate voi experimenta ceva macar vag similar in termeni de grandoare si calitate.

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 6, 2016 at 3:14 pm (3 years ago)

      🙂 Si concertul celor de la AC DC a fost wow! Eu sunt roackerita, ce sa-i fac? Tot asa…old school. Insa pot aprecia un concert in afara gusturilor mele muzicale. De exemplu, Lady Gaga a fost spectaculos.

      Reply
    • Laura Belecciu
      June 6, 2016 at 3:37 pm (3 years ago)

      Nu, nu am fost. Eu sunt cu astia vechii mai mult decat cu cei noi…

      Reply
  2. Andra
    June 6, 2016 at 5:26 pm (3 years ago)

    Daca te duci la concerte ca sa ii auzi pe artisti vorbind si nu cantand, cred ca ai cam gresit genul de eveniment. Du-te la piese de teatru, sunt o groaza unde se interactioneaza cu publicul 🙂 concertele sunt pentru muzica. Faptul ca unii artisti stau si invata dinainte poezia pe care sa o zica publicului intre piese poate ii unge pe cativa, dar tot impersonal este (daca tu crezi ca Mick Jagger a invatat propozitiile alea in romana din dragoste pentru poporul nostru, si nu pentru a castiga niste extra simpatie, esti putintel naiv). Eu am fost la concert pentru a ii asculta live si pentru a retrai piese pe care le ascult din adolescenta, ce a fost intre ele nu cred ca ar trebui sa conteze.

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 6, 2016 at 5:42 pm (3 years ago)

      Corect ce zici tu. Daca o ziceai cu mai putina agresivitate erai mai castigata. Daca veneai cu un argument care sa-mi contrazica articolul era si mai si. Mick Jagger este atat de mare incat nu are nevoie sa mai castige niste simpatie. Este vorba despre respectul fata de fani. Am 34 de ani si zeci de concerte in spate. Chiar crezi ca trebuie sa-mi dai o lectie despre ce ar trebui sa insemne un concert?

      Reply
      • Andra
        June 7, 2016 at 5:15 am (3 years ago)

        Aparent trebuie, din moment ce consideri ca un concert nu a fost bun pentru ca un cantaret nu a vorbit mai mult intre piese. Nu am avut nici o urma de agresivitate, imi tot recitesc commentariul si o caut, dar nu o gasesc…imi pare rau daca asta e tot ce ai vazut, si nu ce am vrut sa transmit. Ma deranjeaza ca dupa ce ca in sfarsit ne vin si noua artisti de renume, incepem sa aruncam cu noroi in maruntisuri, pentru ca asta stim sa facem cel mai bine, sa cautam nod in papura. Again, hai sa ne bucuram de muzica la un concert, ca asta ii e scopul…eu sincer nici nu am observat nivelul de comunicare cu publicul, pentru ca nu am venit sa vorbesc cu el, treburi d-astea se fac la conferinte, paneluri, interviuri, etc. Ca unii artisti fac asta pe scena, bravo lor, dar nu mi se pare ca e un lucru obligatoriu ca sa te simti bine…cine apreciaza cu adevarat muzica se simte conectat prin muzica, nu prin cuvintele rostite cand se opreste muzica 🙂

        Reply
        • Laura Belecciu
          June 7, 2016 at 4:57 pm (3 years ago)

          Inseamna ca asa esti tu, mai acida. In sfarstit. Artisti de renume vin deja de multi ani in tara noastra btw. Nu te burica asa, ca nu a dat nimeni cu noroi. Mi-am exprimat o opinie, care pe deasupra reflecta si adevarul. Chiar nu inteleg care e problema ta finala. Doar sa fii gica contra?

          Reply
          • Andra
            June 8, 2016 at 5:13 am (3 years ago)

            Gigi contra sunt cei care sunt nemultumiti de orice in loc sa se bucure de un eveniment. Eu am vrut doar sa zic ca ar trebui sa gasim lucrurile frumoase, nu nodul in papura din orice. Daca ai blog, ar trebui sa te astepti sa mai fie si oameni care nu sunt de acord cu parerea ta 🙂

          • Laura Belecciu
            June 8, 2016 at 8:37 am (3 years ago)

            Bineinteles ca sunt si vor fi oameni care nu sunt de acord cu mine. Ar fi culmea sa nu fie asa. Eu nu am cautat nod in papura. Nu a fost ceva cum trebuie si m-am trezit eu carcotasa.

    • je
      June 7, 2016 at 8:54 am (3 years ago)

      Andra,ti-o zic pe romaneste :daca taceai,filozof ramaneai!

      Reply
  3. razvanrazy
    June 6, 2016 at 8:09 pm (3 years ago)

    Nu a sunat rau ? Tu ai ascultat vreo melodie de la Adam sau Maroon 5 inaintea concertului ? A sunat EXECRABIL! A sunat complet diferit de versiunea de pe album. Initial am crezut ca nu aud bine din locul unde stateam si m-am plimbat in 3 locuri diferite si la fel. Daca nu-l vedeam si pe ecran cum canta el, as fi zis ca e altcineva in locul lui. Am ajuns acasa incredibil de dezamagit, dar totusi speram sa fi fost racit sau obosit, asa ca am cautat pe youtube piese din concerte si toate sunt identic. Absolut oribil. Nu a atins aproape nicio nota si a falsat grav. Adam nu are voce live…

    Daca nu ma crezi, arunca un ochi la concertul acesta din 2016. Eventual dupa aia, compara 1-2 melodii cu originalele si zi-mi unde e high pitch voice-u lui ?

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 7, 2016 at 4:31 am (3 years ago)

      Razvane, e Maroon 5. Eu m-am dus fara nici o asteptare la concert. Nu sunt fan, iar muzica lor mi-a ajuns pe la urechi accidental. Nu sunt in masura sa am o parere atat de vehementa despre vocea lui. Ar fi extrem de nedrept sa-i compar cu astia de-mi plac mie, pentru ca nu au sunt la acelasi nivel.

      Reply
      • F.
        June 7, 2016 at 1:31 pm (3 years ago)

        O Doamne, cel putin in inregistrarea asta chiar falseaza grav!

        Reply
  4. Roxana
    June 6, 2016 at 8:23 pm (3 years ago)

    Am fost la Rolling Stones si am ramas impresionata, desi nu sunt fan. Nu am ajuns la Maroon 5, dar acum doua saptamani am fost in Barcelona la Coldplay. Din nou, nu sunt neaparat fan. Insa am ramas impresionata de respectul celor de la Coldplay pentru public. Chirs a vorbit in spaniola, nu cuvinte, ci fraze intregi, s-a mutat in cealalta parte a stadionului pentru o piesa, le-a multumit celor care au venit, desi mergeau la munca a doua zi. Probabil ca este totul marketing, nu ma intereseaza, eu am ramas impresionata de atitudine.

    Reply
  5. Simona
    June 6, 2016 at 9:06 pm (3 years ago)

    Vreau doar sã menţionez cã la început, cãnd s-a întors cu faţa spre public, a strigat ÎN ROMÂNEŞTE “mâinile sus, Bucureşti”. Dar dacă ţipi când îl vezi nu mai auzi şi ce zice.

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 7, 2016 at 4:26 am (3 years ago)

      Simona, n-am avut nici un motiv sa tip cand l-am vazut, asa ca nu am facut-o. O fi spus, nu am cum sa te contrazic doar pentru ca nimeni altcineva nu a auzit. Oricum, eu nu vorbesc de un cuvant aruncat. Vorbesc de o atitudine mentinuta pe tot parcursul concertului.

      Reply
  6. Cri
    June 7, 2016 at 3:58 am (3 years ago)

    Laura sunt perfect de acord. Am venit acolo de la ora 14 sa fiu sigura ca am loc langa scena (fiind mica de inaltime-it’s a must), dar am plecat cu un sentiment neplacut. Ziceai ca se grabea sa ajunga undeva. Nu am putut sa traiesc acest concert. Si modul in care a disparut la final? Wow….tot ziceam ca se intoarce…e stupid, ce, asa se termina un concert? Se pare ca al lui da. Am zis ca aveam eu prea mari pretentii, dar comentariul tau mi-a aratat ca nu sunt anormala.

    Reply
  7. Alexandra Negoita
    June 7, 2016 at 7:58 am (3 years ago)

    Asta e romanul… s-a nascut indignat si e vesnic nemultumit.

    A fost fain concertul, nu extraordinar intr-adevar insa nici in halul asta incat sa ii gasesti nod in papura…
    Serios te plangi ca nu a salutat publicul? Faptul ca a cantat 7- 8 melodii una dupa alta, fara nicio pauza, ca a cantat exceptional, ca au avut niste solo-uri de chitara minunate, asta nu mai precizezi, nu? Of, romanii astia…

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 7, 2016 at 4:54 pm (3 years ago)

      La solourile de chitara minunate nu m-as baga ca-i fac pe aia intr-adevar buni de rusine…

      Reply
    • Laura Belecciu
      June 7, 2016 at 4:54 pm (3 years ago)

      Problema romanului este fix incers decat spui. Romanul este primul care spune ca merge si asa…pe banii lui.

      Reply
  8. Lucian
    June 7, 2016 at 9:00 am (3 years ago)

    Exact la fel a fost si in 2012 la Linkin Park. Au zis “Buna seara!” si ”
    Thank you” de cateva ori pe parcursu concertului apoi au plecat fara macar sa cante o piesa in bis.
    Atunci am trecut de la fan la “cineva care le apreciaza munca dar caruia nu’i mai pasa asa mult” cum nici lor nu prea le-a pasat de publicul din Romania.

    Reply
  9. F.
    June 7, 2016 at 1:36 pm (3 years ago)

    Tot din categoria amintiri placute, Bon Jovi a aparut pe scena cu steagul Romaniei si a fost foarte respectuos, punctual si afabil cu publicul. Marketing sau nu, pe mine m-a uns la suflet.
    Si Alice Cooper, in concertul The Hollywood Vampires din 6 iunie s-a straduit sa isi arate deschiderea fata de public. Iar Depp si-a aruncat inelele si bratarile in public la sfarsitul concertului.
    Asa ca da, mergem la concert nu numai sa auzim piese live, ci si ca sa ne simtim mai aproape de artistii preferati.

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 7, 2016 at 4:50 pm (3 years ago)

      🙂 Asta am vrut sa punctez.

      Reply