In numele umanitatii

Nu stiu altii cum sunt, dar eu mi-am petrecut jumatate din viata alaturi si printre gay. Nu i-am vazut niciodata altfel, nu a trebuit sa-i accept. Erau si atat. Recunosc insa ca la inceput intorceam capul dupa un cuplu gay care mergea jovial de mana pe strada sau se alintau fizic sau din priviri. Eram cumva curioasa. Am facut-o intotdeauna cu zambetul pe buze.

In numele umanitatii

Oameni ca toti oamenii. Unii buni, unii rai, oameni. Artisti desavarsiti, scriitori, muzicieni, dansatori, designeri, ingineri, cersetori, paznici, bucatari, oameni. Zambitori, haiosi, plini de viata, visatori, oameni. Rautaciosi, barfitori, predispusi greselilor, inraiti, oameni. Luptatori, asumati, sau slabi si ascunsi. Oameni. Oameni. Oameni. Ati inceput sa intelegeti unde bat?

Oamenii sunt doar oameni, chiar daca ne punem etichete. Fie ca suntem albi, negri, saraci, bogati, gay sau nu, ca ne place rock-ul sau dansam pe manele, fie ca suntem femei sau barbati, suntem oameni. Punct!  Nu trebuie sa-ti placa tot si nu trebuie sa-ti placa de toata lumea. Nu ma duc in zona absurda in care totul e doar iubire si zambete si roz. Avem dreptul sa nu ne placa de cineva, avem dreptul de a ne alege prietenii, jobul, felul in care alegem sa traim. Iar in drepturi ar trebui sa fim egali, nu? Uite, noi oamenii care avem ochii verzi nu suntem tocmai “normali” si suntem si minoritate. Poate majoritatea ochilor albastri si caprui se trezesc intr-o zi ca nu avem dreptul sa mancam inghetata si ar strange toti semnaturi pentru o lege care ne-ar interzice asta. Te pufneste rasul? Ti s-ar parea ireal?

De ce nu ti se pare ireal faptul ca in 2016, printr-o gandire extremista s-au strans 3 milioane de semnaturi pentru a interzice prin constitutie un drept absolut? Este fix aceeasi poveste ca a ochilor verzi. Acesti oameni traiesc, muncesc, platesc taxe, iubesc, construiesc, lasa o mostenire, ca fiecare dintre noi. Legea casatoriei are rol de protectie. Am mai vorbit despre asta aici. Sunt cupluri gay care traiesc o viata intreaga impreuna. Ei pot pierde tot ce au construit prin disparitia partenerul de viata. Nu au nici un drept in spitale, in institutii. Se vorbeste zilele acestea despre protejarea familiei considerate clasice. Dar nu am inteles nici o secunda de ce ar fi acestia in pericol.

Asa de temut sunt persoanele gay? As vrea sa puna cineva degetul pe ceva, orice din istorie care sa confirme aceasta frica. Nu ii stiu nici violenti, nici amenintatori. Si stiu ca cei care isi doresc un copil il vor creste cu dragoste pentru frumos. Si mai stiu ca acel copil va fi gay doar daca s-a nascut asa. Si mai stiu ca daca acel copil s-a nascut gay va avea o viata armonioasa si nu va trece prin calvarul acceptarii de sine si in societate.

In afara de o ura absurda si extrem de gratuita care orbeste nu exista nici un argument pe lumea asta pentru a interzice un drept absolut. Umanitate. Unde esti tu? Toleranta? Hai sa-i spunem normalitate. Aleg sa-mi iubesc semenii, chiar daca nu ii plac pe toti. Nu imi place de cineva pentru ca poate nu avem  chimie, dar niciodata nu voi diferentia oamenii prin prisma orietarii lor religioase, sexuale, muzicale sau etnice.

Cu siguranta ai ceva doar al tau sau ceva ce te face minoritate. Nu uita ca o majoritate crede ca are dreptul de a-ti interzice sa traiesti asemeni lor pentru ca esti diferit. Ce faci atunci? Intotdeauna pune-te in sosonii celuilalt. Si simte! Cum e?

24 Comments on In numele umanitatii

  1. AlexDaniel
    May 27, 2016 at 4:04 pm (2 years ago)

    Foarte frumos articolul! 🙂

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 5, 2016 at 10:00 am (2 years ago)

      Multumesc Alex.

      Reply
  2. andrei
    May 27, 2016 at 4:41 pm (2 years ago)

    Cutia Pandorei a fost deschisa, nimeni nu mai poate opri pedofilia, zoofilia si tot tacamul va fi legal cat de curand, deja se face lobby..se parcurg aceeasi pasi ca in cazul homosexualitatii.

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 5, 2016 at 10:01 am (2 years ago)

      Andrei, traiesti pe alta lume. Eu nu stiu cine va indobitoceste in halul asta, dar sa stii ca iti poti folosi si tu creierul. Nu e interzis.

      Reply
    • george
      June 5, 2016 at 12:05 pm (2 years ago)

      Andrei, nu mai visa cu ochii deschisi, chiar nu-ti poti legaliza toate visele tale erotice perverse.

      Reply
  3. Final
    May 27, 2016 at 8:16 pm (2 years ago)

    3 milioane de semnături printr-o gândire extremista ? Asta e VOIA POPORULUI, care striga clar ca nu avem nevoie de gey scârboși în tara noastră , care otrăvesc mintea copiilor și distrug tot ce este frumos. Afară cu voi din tara , dezaxaților!

    Reply
    • Laura Belecciu
      May 28, 2016 at 6:48 am (2 years ago)

      “Voia poporului” cum ii zici tu, este neconstitutionala. Si Hitler a convins poporul.

      Reply
      • Jim
        May 28, 2016 at 11:49 am (2 years ago)

        Ce este neconstitutional in a nu accepta ceva ce consider scarbos si anormal? Urmatorul pas va fi sa acceptam langa copii nostri persoanele in stare de ebrietate sau oricine altcineva impotriva caruia nu este politically correct sa ridici o opinie.

        Reply
        • Laura Belecciu
          June 6, 2016 at 6:13 pm (2 years ago)

          Jim, mai citeste-ti comentariul si spune-mi daca asta ai vrut sa scrii intr-adevar. Daca da, este cat se poate de hilar.

          Reply
      • cricricri
        May 28, 2016 at 10:25 pm (2 years ago)

        de ce este neconstitutionala ? Te rog sa explici.

        Reply
        • Laura Belecciu
          June 5, 2016 at 10:03 am (2 years ago)

          Constituția prevede expressis verbis la art.152:

          „nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor şi a libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor sau a garanţiilor acestora”.

          Reply
    • Ramona
      May 28, 2016 at 8:18 am (2 years ago)

      Cu ce te afecteaza pe tine personal o casatorie intre gay, in afara de argumentul “Pentru ca Biblia si pentru ca dumnezeu”?

      Reply
    • AlexandruS
      May 28, 2016 at 3:48 pm (2 years ago)

      “Voia poporului”? Lipsă de educație, inerție comunistă și ură nejustificată, poate.

      “Otrăvesc mintea copiilor și distrug tot ce e frumos”? Prostii aruncate fără să te fi documentat. Ceea ce arată că nu dai doi bani pe subiect, pur și simplu nu-ți convine, nu ai capacitatea sau nu vrei sa empatizezi.

      Și evident că “trebuie” să ai o opinie legată de asta, cu toate că nu te privește sau afectează în vreun mod. În cazul ăsta, dezaxat ești chiar tu. Și stai liniștit, doar pentru că în general urâcioșii fac gură mai mult decât restul, nu înseamnă că sunt în majoritate.

      Reply
    • Florin
      May 29, 2016 at 3:45 am (2 years ago)

      Stimate Final, bucurati.va sau va intristati! Ati fi fost un bun nazist daca nazismul nu ar fi fost scos in afara legii.
      Nu cred ca ati citit initiativa legislativa, altfel ati fi vazut ca nu e vorba de expulzare, ci de interzicerea unui drept civil.

      Reply
    • dianacj
      June 1, 2016 at 7:19 am (2 years ago)

      Leonardo da Vinci, Michelangelo (a pictat bolta Capelei Sixtine), Freddie Mercury… gay scarbosi, ai?

      Reply
    • Daniela
      June 5, 2016 at 11:23 pm (2 years ago)

      Gay SUNT in tara noastra. Ei se nasc aici la fel cum se nasc si oamenii heterosexuali. Faptul ca noi llegalizam casatoria lor sau nu, nu va schimba ori influenta deloc nasterile de persoane care sunt homosexuale.

      Reply
  4. diegis
    May 27, 2016 at 8:49 pm (2 years ago)

    Multumesc pentru acest text 🙂

    Reply
    • Laura Belecciu
      May 28, 2016 at 6:46 am (2 years ago)

      Pentru nimic. 🙂

      Reply
  5. Alina
    May 28, 2016 at 9:27 am (2 years ago)

    Sunt de acord cu tine, trebuie sa iubim oamenii asa cum sunt dar asta nu inseamna ca ce fac ei este bine si trebuie chiar sa ii sustin! Ca si credincios stiu sigur ca un astfel de comportament e pacat si nu doresc ca generatia de acum si cele viitoare sa considere “normal” un astfel de comportament, oricat vrem sa credem ca vremurile s-au schimbat ai ca e normal, stiu sigur ca Dumnezeu nu s-a schimbat si ca El condamna astfel de comportament! Trebuie sa ii iubim pe oameni dar timp trebuie sa uram pacatul! Oricum totul pare anormal cu acesti oameni, in primul rand ca ei nu pot intemeia o familie asa cum Dumnezeu a lasat. Cred ca acesti oameni ar trebui ajutati sa vada lucrurile asa cum Dumnezeu le-a lasat, sunt multi care si-au dat seama ca e un stil de viata pacatos si si-au schimbat mintea si gandirea.

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 6, 2016 at 6:12 pm (2 years ago)

      Cine te-a facut judecator Alina? Doar Dumnezeu are dreptul asta.

      Reply
  6. Florin
    May 29, 2016 at 3:38 am (2 years ago)

    Frumos spus! Pacat de impietrirea inimi celor “multi”. Eu as intreba pe fiecare din cele 3 M daca stiu despre ce vorbesc sau pentru ce au semnat. Ei vorbesc de moralitate si traditie in conditiile in care simonia este interzisa, iar porunca este “in dar ati luat, in dar sa dati” (cine are urechi de auzit sa auda).
    Suntem un popor autosuficient, prost crescut, neinformat si foarte usor de manipulat. Pacat ca esenta noastra ca popor este alta, dar am uitat.o!

    Reply
  7. Dorin
    May 29, 2016 at 5:37 am (2 years ago)

    Mda….foarte sensibil articolul!!!! Foarte bun! Dar uitam un lucru…..oamenii au libertatea de a alege! Analogia cu cei cu ochii verzi nu este potrivită! Aici este vorba de altceva!!!! Personal, nu am nimic cu nimeni însă….democrația spune ca majoritatea decide! Daca majoritatea nu este de acord, minoritatea trebuie sa accepte si sa se supună! Astfel, nici eu nu sunt de acord cu paradele pe care Minoritățile sexuale le fac! De asemenea, nu sunt de acord cu presiunea tot mai crescânda pentru a fi acceptați…..acceptați cum? Ca sunt gay? Problema lor! In spațiul lor privat, sa faca ce vor! In spațiul public sa aibă curaj sa se comporte normal si decent! Nu cred ca a fost bătuți sau jigniți….deși exista acest risc, ca sunt destul de mulți dezaxati…..asa ca, nu văd rostul si mai ales, finalitatea acestor demersuri! Dar minoritatea celor care fac baie si sughit? Sau a băuturilor de tequila? Sa faca parada si sa ,,își ceara drepturile”? Ca sa ceri drepturi, trebuie sa iti respecți obligațiile! I primul ar fi sa nu deranjezi pe celalalt

    Reply
    • Laura Belecciu
      June 5, 2016 at 9:59 am (2 years ago)

      Dorin, ma amuza teribil astfel de comentarii. Despre ce vorbim aici? Cine se comporta anormal si indecent? Am zeci si zeci de prieteni gay si nu am vazut niciodata un altfel de comportament decat la oricare alt om straight. E un gay in curu gol si se tavaleste pe jos? Sunt cel putin 10 straight care fac acelasi lucru. Un cuplu de gay se tine de mana pe strada? Pai la fiecare astfel de cuplu sunt 100.000 de cupluri straight care fac acelasi lucru. Vorbim despre parada? Care se intampla o data pe an in toata lumea? Pai ce facea mazare la constanta e de 1000 de ori mai scarbos. Hai ca vii cu mici exceptii care isi au un echivalent mult mai mare in randul celor straight. Toti oamenii gay pe care ii cunosc au super joburi, platesc taxe, au prieteni, au case frumoase, sunt veseli, sunt prieteni, fii, fiice, surori si frati. cat despre analogia mea cu ochii verzi, este foarte bine gandita. Eu m-am nascut cu ochi verzi. Asa si ei s-au nascut gay. Punct.

      Reply
    • Adi
      June 5, 2016 at 12:33 pm (2 years ago)

      Dorin,cu tot respectul,democratia nu inseamna ca majoritatea decide,asta ii o prostie (folosita mai ales la refendumul din 2012),democratia inseamna ca pentru fiecare om (barbat/femeie) (heterosexual,gay,lesbi,transsexual,bisexual,ateu,musulman,ortodox,catolic,neoprotestant)exista un loc in societate si statul este obligat sa ii ofere conditii propice vietii care si.o desfasoara.Si da,cum cuplurile heterosexuale au dreptul la casatorie,si cele homo au dreptul la parteneriat civil (de casatorie nu poate fi vorba ca si daca se va legaliza,BOR nu le va oficia),pentru ca ambele orientari sexuale sunt egale in fata legii!Ai adus vorba si de spatiul public,pai te intreb:Fumatul in spatiu public inchis provoaca probleme de sanatate da?DA,pentru ca sunt o gramada de studii care demonstreaza acest lucru.Dar daca vezi doi/doua ca se saruta intr-un parc,eu unul nu am patit nimic.Tu de ce zici sa nu ii vezi pe strada,te simti complexat,sau?
      Si referitor la parade,acestea sunt singurul loc unde cei homosexuali pot sa isi exprime public orientarea sexuala,pentru ca sunt multi si nu se va lua nimeni de ei!

      Reply